Kalendář závodů

ČERVEN

 

 

RGPL GT3 Endurance

28.6. 8H SuzukaČERVENEC

 

RGPL 24 Hours of Spa Francorchamps

18. - 19.7.

Live stream

Odkazy

 

×

Oznámení

Please enter your Disqus subdomain in order to use the 'Disqus Comments (for Joomla)' plugin. If you don't have a Disqus account, register for one here

 

Dobrý den, ahoj! Začal nový měsíc a to znamená, že je čas si shrnout, co se událo v tom uplynulém. Říjen patří mezi měsíce, kdy se nic zvláštního neděje a jezdí se většinou jen standardní série. Ani letos tomu nebylo jinak, absolvovali jsme celkem čtyři závody v sériích DTM a ALMS.

Ve třetím podniku Asian Le Mans Series na Suzuce jsme mohli pozorovat další zlepšení Michala Harmáčka, který se dlouho držel na poměrně hezké pozici. Bohužel ke konci závodu přišla chyba, která ho poslala až na samotný chvost, díky odstupivším nakonec ale i tak dokončil závod na krásném šestnáctém celkově a jedenáctém místě ve třídě GT3. Z jeho chyby vytěžil Dušan, který dojel o dvě pozice výš a připsal si tak další deváté místo, již třetí v řadě. Podobně, jen se sedmými místy, je na tom Karel, ani ten zatím nedokončil jinak. V celkové klasifikaci Karel poskočil na krásné šesté místo, Dušan se o jednu pozici propadl na desáté a Michal o dvě pozice na čtrnácté.

O dva týdny později ve Fuji to již tak hezké nebylo. Michal do závodu nastoupit nemohl, naše barvy tak hájil jen Karel s Dušanem. Karel měl v úvodních kolech závodu ošklivou kolizi s plackou Tomáše Kuťky, po které strávil spoustu času v boxech a nabral ztrátu, se kterou toho už nešlo moc dělat. Navíc, aby neztratil další desítky vteřin druhou výměnu pneumatik, absolvoval zbytek závodu na jedné měkké sadě. Chtěl sice střední, mechanici je ale už nestihli připravit. Nakonec za sebou nechal alespoň příšeru Ladislava Zvonka. Dušan se v závodě hodně trápil, Fuji mu evidentně moc nesedla, bojoval ale statečně a nakonec dovezl svůj McLaren na dvanácté pozici. Karel po tomto smolném závodě ztratil tři pozice v celkovém pořadí, Dušan se stále drží na desátém. V týmech nám stále patří čtvrtá pozice, stále nám ale pomáhají především absence jiných jezdců. Máme před sebou ještě hodně práce, abychom se udrželi takto vysoko.

DTM tak hezky jako ALMS nevypadá, série nám moc nesedla a od začátku sezóny se jen trápíme. Na Norisringu Dušan nemohl nastoupit, zato se ale na trati konečně objevil Víťa Šťastný. Ten se díky velkému počtu trestných sekund pro soupeře objevil na třináctém místě na startu. Karel s Michalem se rozhodli pro přežívací strategii a kvalifikaci vynechali - chtěli se vyhnout masakrům v prní zatáčce, typickým pro krátký, mezi svodidly a zdmi sevřený Norisring. Masakr samozřejmě přišel a dokonce, navzdory očekáváním na trať vyjel i Safety Car. Všichni naši jezdci první zatáčku přežili bez větších ško, jen Víťu otočil Ladislav Zvonek a ten se tak propadl. Nakonec po kolizi s Tomášem Staňkem ze závodu odstoupil, získal ale konečně zase nějaké cenné zkušenosti. Karel dokončil závod na čtrnácté pozici a přivezl týmu alespoň dva body, Michal dojel šestnáctý. 

V Assenu naše mizérie pokračovala. Tentokrát už zase mohl jet Dušan a Víťa ze zdravotních důvodů nenastoupil. Michal odstoupil již po třech kolech, Karla trápily technické problémy a nakonec si během kvalifikace musel zvykat na jiný volant jakožto nouzové řešení. V závodě jel i díky nedostatečnému tréninku velmi špatně a nakonec po jedenácti kolech odstoupil, když zapnul DRS příliš brzo, ještě na výjezdu ze zatáčky. Následoval náraz do zdi a oprava by trvala více než deset minut. Jako jediný z našeho týmu závod dokončil Dušan na dvanácté pozici. Co se celkové klasifikace týče, nejvýš je z nás Dušan na 22. místě s pěti body. Pětadvacáté místo se třemi body je Karlovo, Michal a Víťa jsou bez jediného bodu.

Obě série budou pokračovat i v následujících měsících, čekají nás ale i trochu speciálnější podniky. Konkrétně je konečně potvrzeno konání šestihodinového vytrvalostního závodu na Nordschleife, kde nás rozhodně uvidíte. V prosinci by se pak měl jet ještě jeden vytrvalostní závod, na jeho potvrzení si ale budeme muset počkat. Otazník visí nad plánovaným vytrvalostním šampionátem pro příští rok - často se o něm mluví, ještě ale není nic jisté. Minimálně nějaké jednorázové závody ale v sezóně 2020 určitě budou.